Ciemny, styczniowy wieczór. Siedzę na brązowym fotelu w gabinecie mojego psychoterapeuty i uszom nie wierzę, co słyszę.

„To czego Pani doświadczała od partnera to przemoc psychiczna,”  powiedział spokojnie terapeuta.

Przemoc psychiczna?”, odpowiedziałam zdumiona tym, co dotarło do moich uszu, a co w umyśle wywołało nieznany chaos i przebłysk nowej świadomości, która na zawsze miała zmienić moje życie. „Jak to? Co to jest takiego?”, zapytałam żądając natychmiastowej odpowiedzi.

Czy wiesz, że stała krytyka, nieodpowiadanie na pytania, brak szacunku do wykonanej pracy, bagatelizowanie osiągnięć, narzucanie lub wyśmiewanie poglądów, kłamstwo, szantaż – to wszystko kwalifikuje się do przemocy psychicznej? Ja tego wtedy nie wiedziałam.

Ciągle sprawdza, gdzie byłaś i z kim.

Zawsze udowadnia Ci, że to on ma rację a Ty po prostu źle myślisz.

Obraża się lub milczy i nie odpowiada na Twoje pytania.

Mówi Ci, że nigdy nie potrafisz czegoś zrobić porządnie.

Stale krytykuje Twoje zachowanie.

Kłamie i wmawia Ci, że coś Ci się wydaje.

Mówi, że odejdzie jeśli zachowasz się inaczej niż tak, jak on tego oczekuje.

Wydaje się, że to niby nic. To takie normalne. Wszyscy tak robią.
Czy można inaczej? A jeśli może być inaczej, to jak?


Związek toksyczny najczęściej kojarzy nam się z przemocą fizyczną, która jest łatwa do zidentyfikowania. A tymczasem toksyczny związek to także przemoc psychiczna, która jest podstępna i trudniej jest ją rozpoznać.

10 lat temu wydawało mi się, że już dużo wiem. Jestem wykształcona. Nieźle sobie radzę zawodowo. Okazało się, że o związku z mężczyzną wiem niewiele. A właściwie dużo, bo dużo wyniosłam z rodzinnego domu. Dużo!!!

Nie zauważyłam przemocy psychicznej. Nie zauważyłam jej dlatego, że przemoc psychiczną  wynosimy z domu i uważamy, że to jest normalne.

Nikt nie powiedział nam, że krytyka to przemoc psychiczna. Krytykowano nas w domu. Krytykowano nas w szkole. Nawet nauczyciele to robili. I tak jest z wieloma innymi zachowaniami. Uważamy, że to jest normalne bo wszyscy tak robią. A tak naprawdę to jest  przemoc psychiczna, która powoli niszczy związek. 

A jednak można inaczej!

Przygotowałam listę zachowań niszczących związek.

Sprawdź, czy i Tobie zdarza się traktować takie zachowania z przymrużeniem oka, jako nieszkodliwe przejawy czułości. A może sama zachowujesz się w ten sposób.  Zdecyduj, które z nich wyeliminujesz jako pierwsze, by uratować Twój związek i wprowadzić do niego porozumienie i harmonię.

1. Brak traktowania partnera jako najważniejszej osoby w życiu


W związkach często dzieje się tak, że po pewnym czasie wspólne przebywanie razem staje się rutyną. Znacie się już dobrze i potraficie przewidzieć swoje zachowania. Zaczyna brakować ekscytacji, a życie znowu zaczyna wyglądać normalnie. Zdarza się, że wtedy nie spędzacie już tyle czasu razem i przychodzi taki dzień, że partner schodzi na drugi plan.

Aby miłość mogła rozkwitać to poczucie, że jest się wyjątkową, niepowtarzalną i najważniejszą osobą w życiu dla partnera jest niezbędne. Tylko taka postawa buduje świadomość, że w związku możecie na siebie liczyć, i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Nie pozwól, by praca, ciekawy film czy spotkanie z przyjaciółmi stało się ważniejsze od partnera. Regularne randki, minimum raz w tygodniu, będą super pomysłem na utrzymanie więzi w związku.

Umiejętność wsparcia emocjonalnego wymaga poznania siebie nawzajem i wyczucia, kiedy partner szczególnie potrzebuje wspólnego spędzenia czasu.

2. Krytyka

Nikt nie lubi być krytykowanym, zwłaszcza przez najbliższą osobę. Od partnera oczekujesz wsparcia, dodania otuchy, otarcia łez czy poklepania po plecach. Jeśli jest coś do poprawy, jeśli z czegoś jesteś niezadowolona, to zrezygnuj z krytyki i spróbuj innego sposobu. Może wspólnie wprowadzicie go do swojego związku?

Zamiast krytykować, możesz powiedzieć mu o tym, czego oczekujesz.

Zamiast powiedzieć: „Znowu się spóźniłeś”, powiedz: „Uwielbiam, gdy jesteś punktualny” albo .”Gdy się spóźniasz jestem zdenerwowana i czuję smutek. Byłoby super, abyś zawsze był punktualny. Kocham Cię.” 

Jeśli to możliwe, skoncentruj się wyłącznie na tym czego pragniesz, pomijając w swojej wypowiedzi to, co Ci się nie podoba.

Druga opcja to taka, że gdy tylko zdarzy się, że on będzie punktualny, chwalisz go ile się da, jesteś wdzięczna i wspominasz o tym bardzo często.

Jeśli teraz pomyślałaś, że jak to? Ty masz być wdzięczna i dziękować za to, że się nie spóźnił?

Tak, spróbuj tej metody. To jest naprawdę skuteczne.
Możesz się złościć i obrażać, ale już wiesz jak to się kończy.

Może eksperymentujesz i wypróbujesz mój sposób…. (?)

Zamień krytykę na docenienie i chwalenie partnera. Przekonasz się jak łatwo wzmocnisz waszą więź emocjonalną a Ty nareszcie osiągniesz to, czego pragniesz.

3. Nieodpowiadanie na pytania

Podczas kłótni lub sprzeczki zdarza się, że tak bardzo nie masz ochoty na rozmowę ze swoim partnerem, że pomijasz milczeniem jego pytania. To bardzo osłabia więź emocjonalną i sprawia, że oddalacie się od siebie a poziom zaufania drastycznie maleje.  Jasne, że w związku zdarzają się też takie chwile, kiedy naprawdę nie masz ochoty rozmawiać. Warto po prostu uprzedzić o tym pantera i zaproponować, że porozmawiacie później. To bardzo dobry pomysł, by uspokoić emocje, których doświadczyliście podczas rozmowy i wrócić do niej np. na drugi dzień.

Zamiast karać partnera milczeniem, zapewnij go o swojej miłości i zaproponuj, że wrócicie do rozmowy później. Postępując w ten sposób, zapewniasz go o swoim uczuciu i jednocześnie znacznie zwiększasz szanse na pozytywne rozwiązanie konfliktu.

4. Bagatelizowanie osiągnięć.

Znasz takie kobiety, które uwielbiają umniejszać zasługi męża zwłaszcza w towarzystwie, przyjaciółki, mamy lub teściowej? Nie bądź jedną z nich. Mężczyźni uwielbiają, gdy się ich chwali i docenia. Mężczyźni bardziej niż miłości potrzebują szacunku. Korzystaj z tej tajnej wiedzy i chwal swojego mężczyznę jak najwięcej. Im lepiej on będzie się czuł w Twojej obecności i będzie zapewniony o Twojej miłości i lojalności,  tym lepiej będzie o Ciebie dbał i zrobi dla Ciebie wszystko.

Im większym bohaterem będzie w Twoich oczach tym bardziej będzie o Ciebie dbał, bo tylko bohater dba o swoją partnerkę.  

5. Umyślne żartowanie z partnera

Często słyszę, jak pary docinają sobie, żartuję z siebie nawzajem i niby wszystko jest w porządku, bo to tylko takie żarty.  Jednak każdy jest bardzo czuły na swoim punkcie i nawet taka żartobliwa krytyka może spowodować, że partner zamknie się w sobie i będzie bardziej ostrożny w kontakcie z Tobą. Bądź bardzo powściągliwa w żartowaniu sobie z partnera, bo to może osłabić Was związek.

Wasz związek będzie lepszy, gdy zawsze będziecie się szanować i nawet w żartach nie będzie drwić ze słabostek partnera.

6. Karanie poprzez nieokazywanie uczuć

Z karaniem poprzez nieokazywanie uczuć jest podobnie jak z nieodpowiadaniem na pytania. Takie zachowanie to nic innego jak odtrącenie partnera. Najczęściej myślimy, że przez tą karę partner zbliży się do nas, będzie chciał odzyskać naszą uwagę. I może rzeczywiście w tej sposób przyciągniesz uwagę partnera, ale kosztem będzie spadek zaufania.  Okazywanie wsparcia emocjonalnego partnerowi to ważne zadanie. Nieokazywanie uczuć pogłębia istniejący konflikt i sprawia, że osiągnięcie porozumienia między wami może być coraz trudniejsze.

Okazuj uczucia jak najczęściej. Zapewniaj o tym, że Twoje uczucie nadal płonie. Zobaczysz, że to działa w obie strony.

7. Lekceważenie emocji partnera

Zrozumienie czyichś emocji czasem bywa trudne. Bywa też tak, że sama jesteś zaskoczona tym, co przeżywasz i nie umiesz sobie z tym poradzić. Łatwo jest w codziennym pośpiechu zlekceważyć emocje partnera, machnąć ręką na jego odczucia i skupić się na sobie swoich zadaniach. Ani Ty ani twój partner nie nabyliście od razu supermocy wyrażania tego, co czujecie i komunikowania swoich potrzeb czy oczekiwań. Zamiast lekceważyć, czasem trudne i niezrozumiałe dla Ciebie emocje, lepiej jest porozmawiać i wytłumaczyć sobie co czujecie i jakie oczekiwania za tym stoją.

 Zamiast lekceważyć emocje swojego mężczyzny, przyznaj się do tego, że ich nie rozumiesz i porozmawiaj z nim o tym.

Im częściej takie zachowania są obecne w waszym związku, tym większe szkody wyrządza. Jedna kropa nie przeleje czary, jeśli nie poprzedzi jej tysiąc innych kropel.

Jeśli doświadczałaś takich zachowań lub sama zachowywałaś się w podobny sposób, to pewnie dlatego, że nie zdawałaś sobie sprawy, że te zachowania prowadzą do rozpadu związku, nie wspierają relacji, niszczą poczucie wartości partnera i mogą w rezultacie doprowadzić do zerwania więzi. Teraz gdy już to wiesz, bądź czujna i reaguj, gdy tylko spotkasz się z takim zachowaniem lub sama będziesz chciała się tak zachować.

Naprawdę może być inaczej! Nie musisz tkwić w toksycznym związku! Możesz zacząć wszystko od nowa, zaczynając zmianę od siebie!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Kodu Miłości pobierz audiobooka „Kod Miłości – 10 kroków do Twojego wymarzonego partnera” lub  umów się ze mną na pierwszą konsultację.


Autor: Iwona Ksiądzyna

Coach relacji, autorka programu Kod Miłości „10 kroków do Twojego wymarzonego partnera”, pasjonatka integralnej ewolucji świadomości człowieka dorosłego.

KOD Miłości to nie kolejny poradnik jak upolować lub zatrzymać faceta. To jest program głębokiej, wewnętrznej transformacji, która krok po kroku doprowadzi Cię do Twojego wymarzonego partnera. Szczęśliwy związek to nie jest wygrany los na loterii. Szczęśliwy związek możesz wypracować.

PRZEKAŻ DALEJ I PODZIEL SIĘ TYM WPISEM

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O MNIE

Witaj na moim Blogu!
Cieszę się, że tu jesteś i mam nadzieję, że znajdziesz tu inspirację i przekonanie o tym, że szczęśliwy związek jest w zasięgu Twojej ręki. Pracuję z kobietami świadomymi, które wierzą, że wszystko jest w naszym wnętrzu a związek z mężczyzną jest odbiciem nas samych. Zapraszam Cię w podróż przez programy Twojego umysłu do uruchomienia wizji o spełnionej miłości, którą nosisz w sobie.

Poznajmy się lepiej: o mnie.

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE

POBIERZ AUDIO

POBIERZ TEST

Pin It on Pinterest

Share This